Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rękopis znaleziony w Saragossie - Bohaterowie

Głównym bohaterem powieści jest młody kapitan gwardii królewskiej hiszpańskiej Alfons van Worden. Poznajemy go jako 18-letniego młodzieńca, który zostaje nominowany do dość wysokiego stanowiska. Młody oficer zmierza do Madrytu gdzie ma objąć stanowisko kapitana w gwardii walońskiej. Wbrew przestrogom swojej służby wybiera najkrótszą drogę, która wiedzie przez góry Sierra Morena. Góry mają podobno być siedliskiem duchów i żywych trupów. Alfons trafia na przemian do dwóch miejsc – do gospody, która jest siedzibą złych duchów oraz do pustelni, która ma być jego ostoją. Główny bohater jawi się nam jako dojrzały młodzieniec świadomy roli jaka ma na niego spaść. Stara się wywiązać z niej najlepiej jak potrafi. Jest wierny swojej religii do samego końca, mimo, iż ród Gomelezów, który upatrzył go sobie na ojca swoich następców, podejmują się różnych intryg oraz podstępów by młodzieniec zmienił wiarę i stał się ich szejkiem. W końcowej fazie powieści okazuje się iż nie do końca młodzieniec przeciwstawił się rodowi Gomelezów, gdyż został on ojcem dwojga dzieci, mauretańskich księżniczek.

Oceniając bohatera można powiedzieć, iż jest on pozytywną postacią, bo choć spotykał wiele pokus – starał się im przeciwstawić.