Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rękopis znaleziony w Saragossie - streszczenie

ze sobą Alfonsa. Przybywają oni do grobowców  Gomelezów. Tam ich oczom jawi się postać siedzącego na tronie starca – pustelnika, który okazuję się w rzeczywistości być wielkim Szejkiem Gomelezów. Przy okazji wychodzi na jaw, iż Emina, jak i Zibelda zostaną matkami. Młodzieniec poznaje historię rodu. Szejk przyznaje się, ze jest on także ojcem Rebeki. Oznajmia on Alfonsowi, że ten zdał egzamin z lojalności i może opuścić jaskinię i udać się do Madrytu. 20 czerwca Alfons dociera do Madrytu gdzie dowiaduje się o śmierci swego ojca i o  wstąpieniu swej matki do klasztoru.

Wyrusza na wojnę z Anglikami. Po wojnie w zamku Uzdy spotyka swoich towarzyszy dowiaduje się, że żyła złota się wyczerpuje, resztki zostają podzielone pomiędzy przyjaciół. Alfons kupuję ziemię w Kastylii i otrzymuje tytuł hrabiego de Peńa Floryda. Zostaje generałem.
W czasie jednej z wyprawa spotyka Eminą i Zimeldą dziećmi: Dejem i Fatymą. Alfons zabiera swą córkę do Hiszpanii, gdzie dziewczynka przyjmuje chrzest a ojcem chrzestnym zostaje sam król i nadaje jej tytuł księżniczki Oranu. Alfons czyni Fatimę swoją spadkobierczynią. Dziewczyna poślubia syna Rebeki i Pedra. Alfons  zostaje wielkorządcą Saragossy.