Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Rękopis znaleziony w Saragossie - streszczenie

się iż Alfons przeszedł na islam i daje mu 3 miesiące czasu by ten mógł powrócić do łask. Alfons szybko odkrywa, iż wszystko to, to spisek podstępnych Gomelezów. Przed zaśnięciem widzi postacie podstępnych sióstr.

Następnego dnia Alfons budzi się w ramionach siostry gospodarza Rebeki, dochodzi do dialogu na temat magii.

Pod wieczór do gospody wkraczają Cygani z rozbitego nieopodal taboru i proponują Alfonsowi wspólną podróż z nimi, bohater zgadza się i przyłacza się do podróżujących, po kilku dniach jednak odłącza się od Cyganów i powraca do Los Hermanos. Tam też spotyka Rebekę, która opowiada mu swoją historię.
Alfons zabiera Rebekę do taboru, gdzie nocują. Nad ranem po dziewczynę przybywa Kabalista i wspólnie odjeżdżają. Alfons spotyka Rebekę, która mówi mu, że wyrzeka się magii, podobnie jak jej brat. Młodzieniec po raz kolejny postanawia odwiedzić Szubieniczą Zagrodę, spotyka tam nieprzytomnego człowiek, którego zabiera do taboru. Rebeka prosi go by powiedział jej co naprawdę myśli o Zagrodzie, namawia go na przejście ma muzułmanizm, on jednak odmawia. Tabor wyrusza w dalszą drogę. W czasie jednego z przystanków Alfonsa otaczają nieznajomi i mówią mu by za cztery dni opuścił tabor. Alfons tak też czyni i wyrusza na zachód. W czasie drogi spotyka ludzi, którzy kierują go do wnętrza ziemi. Tam nasz bohater spotyka podstępne siostry i wyznaje im miłość, te po raz kolejny nakłaniają młodzieńca do przejścia na islam.
Nad ranem wychodząc z jaskini Alfons spotyka muzułmańskiego starca, który wyjawia mu tajemnice rodu Gomelezów, odnajduje i wskazuje drogę do ich grobowca. Następnego dnia o świcie młodzieniec po raz kolejny dołącza się do taboru, gdzie spotyka Żyda Wiecznego Tułacza opowiadającego swoją historię na przemian z naczelnikiem. Naczelnik opuszcza tabor i zabiera